:::... Marka Tescil Belgesi

 

 

 

 

 

 

 

 

FRENCHİSE ŞARTLARI

İlk olarak frenchise teklifinde bulunulan lokasyon incelenir. Uygun bulunduğu taktirde bütün tadilat ve dekorasyon bizim tarafımızdan yapılır, İki sene boyunca restoran bizim tarafımızdan işletilir (işyeri ruhsatı ve vergi levhası bizim üzerimizde olması şartı ile) bu durumda doğacak bütün kar ve zarar bize ait olur .
Bu iki sene süresince markamızı kullanmak isteyen kişi bizzat restorant'ta staj görür, (eğer şirketse şirket sahiplerinden en büyük hisse sahibi olan kişi) İki sene sonunda belli bir çevre edinilip marka kendini kabul ettirdiği zaman ise restoran markamızı almak isteyen ve staj gören kişiye veya şirkete herşeyiyle devir olur, Frenchise ücreti harcanan masraf ve emeğe göre her lokasyonda değişiklik oluşturacağı için iki senenin sonunda belli olur baştan fiyat verilmez. 
Frenchise alan kişi o lokasyonda eğer isterse restoranla birlikte markanın da devir hakkına sahiptir .
Frenchise alan kişi restoranı marka ile birlikte bir başka kişiye devir ederse, yeni devir alacak kişi marka sahibi olarak bize aylık 1000₺ marka kullanım bedeli ödeyecektir. Bu işlem her yeni devir işleminde devam eder, aylık marka kullanım bedeli her sene %10 olarak artar.
Marka devir işleminden sonra restoranın mutfağında Aşçı başı konumunda ve işletme müdürü mevkiindeki iki kişinin mutlaka bizim yetiştirdiğimiz uzman kişiler olması gerekir.
Bu uzman kadronun maaşı markayı devir alan kişi veya şirket tarafından ödenir, marka devir işleminden sonra her ay olmak üzere Firmamızın sahibi İbrahim T. Görür Başkanlığındaki özel bir heyet tarafından bütün frenchise noktaları bizzat denetlenir.